środa, 13 stycznia 2010

Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka

Moja żona postanowiła ostatnio zmienić swój komunikator internetowy. Poleciłem jej to, czego używam sam - Pidgin. Szybko udało się skonfigurować i działa. Ale ja nie o tym.

Iza bardzo często korzysta z komputera używając tylko myszki. Woli zaznaczyć tekst w oknie komunikatora, kliknąć prawym przyciskiem, wybrać Kopiuj, przejść do przeglądarki, kliknąć prawym przyciskiem w polu tekstowym i wybrać Wklej. Ja wolę inaczej - ctrl-shift-w prawo, ctrl-c, alt-f4, tab, tab, tab, ctrl-v. Dlatego nie zwróciłem uwagi na to, że Pidgin konstruuje menu kontekstowe inaczej, niż wszystkie inne aplikacje.

Typowe menu kontekstowe (z Eksploratora Windows) wygląda tak:Pidgin z kolei menu rysuje tak:


Różnice:

  • zupełnie inaczej ułożone separatory,
  • Pidgin dezaktywuje np. pozycję Wklej, Eksplorator ją usuwa,
  • w Eksploratorze jedna pozycja nazywa się "Kopiuj", w Pidginie - "Skopiuj".
I chodzi właśnie o ten ostatni punkt - dlaczego ktoś zmienia standardowo przetłumaczony, obecny w większości polskich aplikacji tekst "Kopiuj"? Gdzieś kiedyś czytałem, że autorem tłumaczeń najbardziej podstawowych terminów informatycznych (takich jak "plik") jest poeta, bodajże Tadeusz Olszański. Świadczy to o tym, że tego typu tłumaczenia są potwornie trudne. I nie można się na nie porywać bez odpowiedniego przygotowania i respektu. I tego respektu zabrakło chyba tłumaczowi Pidgina.

Jeszcze jedna ciekawostka: bodajże Alan Cooper w About Face pisał o tym, że użytkownicy bardzo rzadko czytają etykiety w menu - częściej zapamiętują pozycję (drugi element od góry, pierwszy element nad ostatnim separatorem) niż chociażby skanują wzrokiem te napisy. A różnica pomiędzy "Skopiuj" a "Kopiuj" przy pobieżnym skanowaniu (różna pierwsza litera - w dodatku wielka!) może okazać się zbyt duża.

PS Ciekawe, w jakich jeszcze programach twórcy bądź tłumacze zdecydowali się na tego typu kreatywne tłumaczenia?

1 komentarz:

  1. No cóż - jeśli chodzię o tę podstawową operację, to Linux rulez :) Zaznaczasz tekst i środkowowym przyciskiem myszy wklejasz. Chyba nie może być prościej i lepiej :)

    OdpowiedzUsuń